Komiksy

Komiks jeszcze jakiś czas temu nie był traktowany zbyt poważnie. Śpieszę wyjaśnić: przez wiele osób był tratowany poważnie od zawsze. Jakby to powiedzieć, rysunki na ścianach jaskiń to w końcu też coś na kształt komiksu, prawda? 😉

Całe szczęście już od lat komiks jest traktowany jako pełnoprawna forma literatury, również przez niegdysiejszych przeciwników. Komiksy tworzą znakomite nazwiska, a treści w nich poruszane nie są bynajmniej bagatelne. Niekiedy bywa tak, że komiks jest jedyną formą, która jest w stanie w sposób maksymalnie kompletny oddać istotę zagadnienia. Komiks mierzył się z wojnami, ludobójstwami, zanieczyszczeniem przyrody, nierównościami społecznymi, apokalipsami i wieloma innymi problemami. Komiks zadawał pytania z najwyższej półki i razem z czytelnikiem próbował odnaleźć na nie odpowiedzi.

Oczywiście służy też rozrywce. Pamiętajmy, że słuszna ilość kasowych produkcji Marvela czy DC Studio to pierwotnie komiksy. I że sporo ich jeszcze zostało. Pierwsze wydania komiksów, takie stare, nietknięte, elegancko zapakowane z folię, osiągają zawrotne ceny i są obiektami pożądania kolekcjonerów na całym świecie.

Dobra, do rzeczy. Mamy komiksy dla dzieci, mamy komiksy dla dorosłych. Dużo. Dobrych. Łatwych i trudnych. Tych z lżejszymi tematami i tych z ważnymi i trudnymi. Warto do nich zajrzeć.

No dobra, muszę to dodać: komiksy to nasza duma. Nikt w powiecie tylu nie ma. 😉 (chyba)