Historia

To jest dział, który jest niezwykle potrzebny. Postaram się umieszczać tutaj materiały dotyczące historii Koźminka i jego okolic. Również materiały do badań tej historii, czyli w miarę możliwości tak zwane źródła. Może, mam nadzieję, ktoś z historyków naukowców sięgnie kiedyś po te drobiazgi i dysponując stosownym aparatem naukowym wyciągnie wnioski, przedstawi fakty i napisze coś, co wzbogaci naszą wiedzę. Ja, skromnie, postaram się w miarę możliwości, zadać kilka pytań, aby rozniecić Państwa ciekawość, po to, abyś i Wy zaczęli zadawać pytania i wiedzieli o przeszłości więcej niż wczoraj, bez względu na to, czy jest się czym chwalić, czy są w tej przeszłości sprawy, o których ktoś chciałby zapomnieć – tak czy siak, to nasza historia.

Trzymajmy się jednak pewnych zasad: pisząc cokolwiek podajemy źródło, jeśli go nie znamy – informujemy o tym czytelnika, podpisujemy się pod tym co napisaliśmy i tym samym bierzemy odpowiedzialność za swoje słowa.

Koźminek ma bogatą historię i można z powodzeniem skupić się na drobiazgach tej historii, a starczy na długo i będzie tego co nie miara, z czasem, jeśli się uda, okaże się, że mamy pokaźny zbiór rozmaitości o naszej własnej historii i może wtedy wpadniemy na pomysł, co z tym począć. Z materiałem, nie z historią, bo historia, jak wiadomo, to tożsamość, to tak jak imię i nazwisko, dzięki niej wiemy, kim jesteśmy.